Polak na emigracji, czyli zalety i wady życia na emigracji

Życie na emigracjiJeszcze kilkanaście lat temu, dla naszych rodziców, wyjazd poza granice kraju i możliwość zarabiania tam pieniędzy był swego rodzaju spełnieniem marzeń. Wiele rodzin żyło właśnie w taki sposób - głowa rodziny wyjeżdżała za granicę i zarabiała w obcej walucie, a po czasie przesyłała pieniądze lub wracała z zarobioną gotówką. Pozwalało to na zdobycie dużo większych pieniędzy niż tutaj, w kraju. Wiele osób jednak zdecydowało się na emigracji pozostać, do niektórych nawet dołączyły rodziny, jeszcze inni dopiero tam poznali tych, z którymi zdecydowali się wieść dalej życie.

Dziś wyjazd poza granice kraju do pracy, w podróż czy bez konkretnego powodu jest na wyciągnięcie ręki. Decyzja ta ma - jak wszystko - swoje wady i zalety. Co taki wyjazd może dać nam dobrego, a o czym powinniśmy pomyśleć dwa razy?

Zalety życia na emigracji

Kontynuując aspekt finansowy, nadmienić trzeba, że wyjeżdżając i zarabiając poza granicami Polski, zmieniamy również walutę, którą operujemy. Jeśli w perspektywie dłuższego czasu mamy w planach nasz powrót do Polski, możemy zdobyć naprawdę duże oszczędności, które przekładając się na złotówki, będą dawały nam zdecydowanie większe możliwości niż pieniądze zaoszczędzone tutaj. Dodatkowo, mieszkanie za granicą skłania nas do zmiany podejścia do pieniędzy. Musimy nauczyć się, jakie kwoty jesteśmy zmuszeni zaoszczędzić, ile kosztuje nas życie tam i czy będziemy w stanie utrzymać się, jeśli nagle stracimy pracę. Chcąc czy nie - życie na emigracji uczy nas gospodarowania naszym budżetem nieco ostrożniej, niż w kraju ojczystym.

Nieuniknionym efektem życia na emigracji jest chłonięcie języka używanego w kraju, w którym się osiedlamy. Taka zmiana zdecydowanie wyjdzie nam na plus. Nie ma przypadku, w którym dodatkowy język obcy zadziałał na czyjąś niekorzyść. Wszyscy dobrze wiemy również, że nauka języka w szkole, a nauka przez praktykę to dwie zupełnie różne rzeczy. Ta druga jest oczywiście zdecydowanie bardziej efektywna. Nasz mózg, ucząc się nowych języków, otrzymuje bodźce, które niezbędne są do jego ciągłego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Naukowcy zalecają, aby przez całe życie kontynuować naukę języków. Doskonalenie ich pozwala nam zachować mózg w dobrej kondycji na lata. Jeśli będziemy chcieli powrócić do kraju ojczystego, znajomość języka będzie dla nas jedynie atutem na rynku pracy.

Jednym z najlepszych plusów życia na emigracji jest poszerzanie horyzontów i otwartość na nowe kultury i zwyczaje innych ludzi. Nie chodzi tutaj nawet o zagłębianie się w nowe religie czy studiowanie innego życia. Obcując z tymi, którzy mają zwyczaje nieco inne od naszych, uczymy się, że każdy człowiek może podążać swoją własną ścieżką. Takie odmienności nie są dla nas później niczym strasznym i pozwalają na wyzbycie się uprzedzeń. Tolerancja jest w dzisiejszych czasach bardzo wrażliwym tematem, bowiem wiele ludzi ma z nią duży problem. Bardzo często wręcz poznanie punktu widzenia osób o odmiennej religii czy stylu życia pozwala nam spojrzeć na nasze problemy z nieco innej perspektywy i wiele z nich rozwiązać. Oprócz zwyczajów niezwykle różnorodna jest także kuchnia. Ten mały aspekt powoduje, że na kierunki naszych podróży wakacyjnych wybieramy właśnie konkretne miejsca.

Z zawodowego punktu widzenia, za granicą jesteśmy w stanie zdobyć posadę w bardziej prestiżowych i renomowanych firmach. Jeśli ktoś ma tego typu aspiracje, a ciężko osiągnąć je zostając w kraju, bardzo dobrze jest zacząć od małej posady, ucząc się języka i obycia w docelowym kraju, aby potem droga na wymarzone stanowisko była dla nas bardziej komfortowa. Przynajmniej miejsce, w którym będziemy, nie będzie już dla nas obce.

Wady życia na emigracji

Nie dla wszystkich jednak wyjazd i osiedlenie się poza granicami w kraju znajdzie się jeszcze w wyznaczonej sobie strefie komfortu. Musimy wiedzieć, że życie na emigracji wiąże się z rozłąką z rodziną. Nie jesteśmy w stanie zmusić swoich bliskich, aby przeprowadzili się razem z nami. Z tego też powodu Ci, którzy z rodziną żyją w bardzo bliskich relacjach, mogą odczuwać tęsknotę i samotność. Z czasem te uczucia na pewno się nieco rozmyją, bowiem człowiek bardzo szybko dostosowuje się do nowego otoczenia, natomiast musimy mieć na tyle silną osobowość, aby ten najgorszy czas przetrwać.

Bariera językowa i kulturowa może również okazać się czymś nie do przejścia dla kogoś, kto nie jest naprawdę mocno zdeterminowany. Znajomość języka to jedno, natomiast wyczuwanie humoru, żartów oraz nastroju wypowiedzi może zacząć nas przytłaczać, a to dość mocno osłabi nasze samopoczucie. Początkowo możemy popełniać wiele błędów, wynikających z naszego wychowania oraz przyzwyczajeń, w związku z tym zachowania tego typu mogą generować niezręczne sytuacje.

Bardzo popularnym problemem jest także natychmiastowe obniżenie statusu społecznego, kiedy przeprowadzamy się do innego kraju oraz wszechobecne stereotypy opisujące mieszkańców poszczególnych państw. Różnica w zarobkach i cenach produktów może być kolosalna, a nasze doświadczenie i wykształcenie może okazać się mniej znaczące niż w kraju, z którego przybyliśmy. Tego typu problemy bardzo często są momentem zapalnym drogi do nerwicy lub depresji.

Wyjazd na emigrację wiąże się z nieopisanymi emocjami i zależnie od osoby - są one różne. Na pewno warto zabezpieczyć się finansowo i poznać nieco zwyczaje panujące w kraju, do którego zmierzamy. Oprócz mnóstwa zalet jest jednak kilka negatywnych aspektów emigracji, które należy dobrze rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Wnikliwie przemyślana decyzja może okazać się drogą do spełnienia naszych marzeń o życiu w lepszym dla nas miejscu.

Komentarze

Grzegorz
Rachunek jest prosty - potrzebujesz kasy, oderwania się, zmiany a tu tego nie dostajesz? wyjedz! Ja spróbowałem z work4you global, jestem spawaczem, dostałem zlecenie w Holandii, dla mnie ok, tu tez poznałem moją obecną dziewczynę. Jeśli nie masz takich potrzeb to szukaj pracy w Polsce :)