Toksyczne osobowości w pracy - cechy pracowników

Toksyczni ludzie w pracyW koszyku istot ludzkich istnieje różnorodność pod względem osobowości. To oczywiste! Jeśli interesujące jest zidentyfikowanie toksycznych ludzi, to po to, by lepiej chronić przed nimi siebie i innych pracowników, ale przede wszystkim po to, by doprowadzić ich do przekształcenia tego, co szkodzi innym, w to, co szkodzi przede wszystkim im samym. Dowiedz się jakie są typowe cechy toksycznych ludzi w pracy.

Zdarzają się sytuacje, w których uważamy, że lepiej byłoby, gdyby odeszli z firmy, ale okoliczności na to nie pozwalają i wtedy równie dobrze możemy stworzyć spójność. Wyzwaniem będzie nawiązanie z nimi konstruktywnego dialogu w celu przełamania impasu.

Toksyczne osobowości w pracy - cechy pracowników

Jak na pewno zauważyłeś, ten czy inny pracownik podkopuje morale pozostałych, inny spędza czas na udzielaniu im reprymendy, jeszcze inny na krytykowaniu. Tak zwane "toksyczne" osobowości niekoniecznie są nie do opanowania, ale stanowią realny problem, zdolny do całkowitego rozbicia zespołu.

Oto typowe cechy charakteru sześciu z tych osobowości, które pomogą Ci je wykryć na czas!

1. Paranoik

Każdy myśli, że zna paranoika - osobę, która wydaje się bać wszystkiego i jego przeciwieństwa. W rzeczywistości jest to bardzo specyficzny profil psychologiczny, który charakteryzuje się wysokim stopniem wiktymizacji. Paranoik jest przekonany, że cały świat chce go dopaść. Chociaż ich powaga początkowo wzbudza zaufanie, pozostają nieufni, zdystansowani, a nawet raniący w tym, co mówią. Nieustannie czujny, nikomu nie ufa i nie znosi konkurencji. Ten ostatni reprezentuje dokładnie to, czego najbardziej się obawia: rywalizację, która może go odsunąć od władzy. Po jakimś czasie pewnie oskarży kolegę o zdradę, żeby potwierdzić swój status ofiary. Paranoik żyje w ciągłym strachu przed konspiracją, która dotyka wszystkich dziedzin jego życia. Należy ich słuchać z uwagą i współczuciem, ale również uważać, aby nie podążać za nimi w ich urojeniach.

2. Osoba aspołeczna

Niezależnie od tego, czy jest ekspertem, czy psychopatą, osoba aspołeczna ma jedną zasadniczą wadę: nie lubi ludzi i zasad! Ta osoba może być bardzo kompetentna w swojej dziedzinie, tylko nie zawraca sobie głowy najbardziej elementarnymi zwrotami grzecznościowymi. Antyspołeczny ekspert jest nieco egocentryczny, nie toleruje najmniejszych błędów swoich kolegów i daje im to do zrozumienia w szczególnie brutalny sposób. Psychopata natomiast nie toleruje obecności swoich kolegów, jest też sprawny w stosowaniu przemocy słownej. Ten typ profilu pojawia się przede wszystkim w środowiskach, w których władza jest prawdziwym problemem, szczególnie ze względu na istniejącą konkurencję. Antyspołeczna osoba jest łatwa do zauważenia, ponieważ prawie nie rozmawia z innymi, z wyjątkiem robienia irytujących uwag. Aby ująć go w ramy nieco lepiej, ważne jest, aby wyjaśnić swoje stanowisko i cele oraz pokazać mu korzyści, jakie może dzięki nim osiągnąć.

3. Narcyz

Ten wielki manipulator często ukrywa się za bardzo sympatycznym kolegą. Prawdziwy kameleon, narcystyczna osoba dostosowuje się do swoich rozmówców i można go rozpoznać po jego oportunizmie. Uwodziciel, pochlebca, nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel i zależy mu tylko na sukcesie. Nie popełnijcie błędu, on jest chętny do współpracy tylko dlatego, że potrzebuje waszych usług. Według wielu badań psychologów, tego typu pracownicy stanowią około 4% załogi firmy. Są one zatem najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne toksyczne osobowości. Niezdolny do odczuwania najmniejszej empatii w stosunku do swoich kolegów, pewny siebie i nieprzejednany, narcystyczni ludzie mogą zniszczyć zespół w rekordowym czasie i stanowią realne zagrożenie. Niestety, pracownicy tego typu często zostają zdemaskowani zbyt późno, mają do dyspozycji niewiele rozwiązań: albo uda im się ich pokonać bez zemsty, albo muszą uciekać!

4. Zrzęda

Obecny w każdej firmie, w każdym dziale, a nawet w każdej rodzinie, zrzęda denerwuje, ale nie stanowi tak wielkiego zagrożenia jak narcyz. Postać ta zwraca uwagę na pewne problemy w firmie, więc jej interwencje mogą być ogólnie rzecz biorąc przydatne. Jego ciągłe uwagi i skargi są często brane pod uwagę i prowadzą do zmian w firmie, ale te skargi powodują również, że jest on odtrącany przez swoich kolegów. Ten typ pracownika pozostaje szczery, w przeciwieństwie do narcyza, narzekający wyraża swoje uczucia w sposób autentyczny. Odrobina sprzeciwu mu nie zaszkodzi, a żeby go uspokoić, warto go wysłuchać przed wyjaśnieniem decyzji firmy.

5. Obsesjonista

Ten nienaganny kolega nie lubi szczegółów, on je kocha! Podczas gdy ich dokładność i obsesyjność może budzić podziw lub irytację, w ostatecznym rozrachunku może spowolnić i całkowicie zdemotywować zespół. Obsesjonista jest nadal osobą ufną, która musi przestrzegać każdej reguły, pracować w czystym i uporządkowanym miejscu według stałych i ściśle określonych procedur. Ta osoba nie znosi improwizacji, a jej skrajny perfekcjonizm może powodować zaległości w pracy. Ich potrzeba kierowania, aby wszystko było tak doskonałe jak oni sami, może szybko stać się lepsza od ich kolegów. Obsesyjny pozostaje jednak skromny i powściągliwy, inni niewiele o nim wiedzą. Gdy popełni błąd, długo przeprasza i jest niezwykle uprzejmy dla swoich kolegów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jego zachowanie jest bardziej szkodliwe dla niego samego niż dla innych, ale jego obsesja na punkcie perfekcji może szybko zirytować lub zniechęcić członków zespołu. Z tą osobowością należy się rozprawić, zanim spowolni wszystkich, wyznaczając jej bardzo jasne i osiągalne cele.

6. Histeryk

Wszyscy jesteśmy nimi przez 70% czasu. Mówi się, że Ci, którzy przekraczają ten próg, są toksycznymi osobowościami histerycznymi. Te hiper-afektywne jednostki opowiadają wszystkim o szczegółach swojego życia bez żadnego zażenowania i często nie są w kontakcie. Ich interwencje na spotkaniach lub w dyskusjach z kolegami są albo od niechcenia, albo zupełnie nieadekwatne do sytuacji. Histeryk nie nadąża za innymi członkami swojego zespołu, spóźnia się lub przychodzi za wcześnie, często jest nieobecny, a nawet zaskakuje swoim przesadnym stylem. Taki typ osobowości jest trudny do kontrolowania. Histeryk również potrzebuje być wysłuchany bez natychmiastowego odsunięcia na bok.

Komentarze